I amatérští fotbalisté mohou mít kvalitní obutí

I přesto, že ve fotbale už nejsme tak dobří jako na přelomu tisíciletí, stále jde o sport, který si u nás velkou měrou užívají mladší i starší ročníky. Na rozdíl od jiných sportů není potřeba mít pro hraní fotbalu nic extra. Stačí jen vhodné hřiště a samozřejmě nesmí chybět ani kvalitní obuv.

Různé druhy kopaček

Hrát se dá i v teniskách, nicméně pak nikdo nemůže očekávat, že podá na hřišti kdovíjak úžasné výkony. Mít alespoň nějaké kopačky se tedy více než doporučuje. Vzhledem k tomu, že jich je hned několik druhů, mohou v tom začátečníci při výběru trochu plavat. Členění není však kdovíjak složité a vyznat se v něm dokáže během krátké chvilky skutečně každý. LisovkyAsi nejznámějším druhem kopaček jsou modely s lisovanými špunty přezdívané lisovky. Pokud existuje nějaký univerzální druh kopaček, je to právě tento. Hodí se hlavně na suchou trávu a obecně na pevný přírodní povrch. Do jisté míry se však dají použít i na umělé trávě. Tam je ovšem přeci jen lepší zvolit si speciální druh lisovek. Kolíkové typyPro hru na zbahněném terénu, případně mokré trávě, jsou daleko lepší modely disponující tvrzenými kolíky. Podkluzují totiž mnohem méně než lisované špunty. Kolíky se vyrábějí nejčastěji z tvrzeného plastu, nicméně se dají běžně koupit i kovové verze. TurfyKopačkám s malými kolíky se říká Turfy. Jedná se o obutí, jenž má na podrážce velké množství malých umělohmotných špuntů. Turfy se používají nejčastěji v tělocvičnách, respektive na umělé trávě.

Na kvalitě se šetřit nevyplatí

Jako snad u každého sortimentu, tak i v rámci kopaček je možné koupit lepší a horší modely. Kdo neumí hrát, toho nezachrání nic, ovšem hráče s talentem dobré boty mohou výrazně posunout k lepším výkonům. Proto se v tomto případě doporučuje příliš nešetřit a pořídit si něco opravdu kvalitního. Mezi to nejlepší jednoznačně patří Adidas Predator a Nike Phantom. Velmi oceňované jsou rovněž kopačky Puma. Všechny výše zmíněné druhy kopaček se používají nejen v rámci amatérského, ale i profesionálního fotbalu.

Publikováno: 29. 09. 2021

Kategorie: Vybavení a oblečení

Autor: Tereza Vlnková