Novostavby a domy v Praze: stavět na vlastní pěst, nebo se stavební firmou?

Novostavby a domy v Praze jsou pro mnohé Pražany celoživotním snem. Pořídit si v hlavním městě rodinný dům je však  velmi nákladnou investicí. Ceny pražských pozemků vystřelily do závratných výšin. Někteří stavebníci proto kompenzují vysoké náklady spojené s výstavbou vlastního bydlení tím, že si svůj domek staví svépomocí. Je to samozřejmě jedno z možných řešení, jak ušetřit, ale rozhodně není vhodné pro každého. Pokud jste ve fázi rozhodování, zda si najmout firmu, nebo se pustit do stavby sami, tento článek je určený právě vám. Najdete v něm přehledné srovnání výhod a nevýhod obou možností. Pokud jste doteď váhali, tento článek vám pomůže vybrat optimální řešení.

Novostavbu (dům) nepostavíte svépomocí, pokud nemáte ty správné předpoklady

V prvé řadě  musíte být k sobě hned od začátku zcela upřímní. Nepřeceňujte své síly a schopnosti. Unáhleného rozhodnutí byste později trpce litovali.

Nejprve si položte následující otázky

 1. Jste dostatečně manuálně zruční? Manuální zručnost je naprosto základním předpokladem úspěchu.
 2. Máte předchozí zkušenosti se stavbou rodinného domu? Pokud jste doteď pracovali jen na menších projektech, dobře si rozmyslete, zda nebude stavba domu přece jen příliš velké sousto.
 3. Máte dostatek času? Stavba domu vám zabere veškerý volný čas a dovolenou. Jste na to připraveni?
 4. Máte kvalitní úrazové pojištění? V oboru stavebnictví se každoročně stává nejvíce vážných pracovních úrazů. Práce na stavbě je riziková. Bez kvalitního úrazového pojištění se do stavby domu na vlastní pěst nepouštějte!
Pokud jste si na všechny otázky odpověděli kladně a máte schopnosti i chuť postavit si své bydlení na vlastní pěst, pak směle do toho. Za ideálních podmínek má stavba svépomocí tyto výhody:

4 hlavní výhody stavby na vlastní pěst

 • Ušetříte peníze.
 • Sami si vyberete materiál, ze kterého budete stavět, takže budete mít dokonalý přehled o cenách.
 • Můžete pracovat vlastním tempem a pohlídáte si osobně všechny fáze stavby.
 • V průběhu stavby můžete dělat změny podle aktuální situace.

Stavba svépomocí má samozřejmě i řadu nevýhod, se kterými musíte předem počítat

Pokud se pustíte do stavby na vlastní pěst, neobejdete se bez stavebního dozoru. Plyn a elektroinstalace si také sami neuděláte. v obou případech si budete muset  najmout odborníky. Pokud se vám  při stavbě něco nepovede a vada se projeví až s odstupem času, nemáte ji kde reklamovat.

Najmout si stavební firmu nemusí být finančně nevýhodné

Jedním z hlavních důvodů, proč lidé nechtějí stavět se stavební firmou, je cena jejich služeb. Navíc není vůbec snadné najít spolehlivou stavební společnost. Pokud ale výběru věnujete dostatek času a energie, ušetří vám pěkných pár vrásek na čele.

4  hlavní důvody, proč stavět se stavební firmou

 1. Stavíte se zárukou a s možností reklamace.
 2. Profesionálové pracují rychle. Ušetří vám spoustu času.
 3. Pracovníci mají odbornou kvalifikaci k výkonu dané činnosti.
 4. Stavební firma nakupuje materiály se slevou.
Nicméně i profesionály je nutné neustále kontrolovat. Budete také muset počítat s delší čekací lhůtou. Dobrých stavitelů je velmi málo, takže mají svůj pracovní kalendář s největší pravděpodobností nabitý k prasknutí. Budete muset počkat, až se jim uvolní termín.

Důležité upozornění

Pokud se po čase rozhodnete svůj dům prodat (ať už vám ho postavila stavební společnost, nebo vy sami), počítejte s tím, že jste při prodeji nemovitosti po pět let zodpovědní za její stav. V obou případech je tedy velmi důležité dohlédnout na kvalitu provedených prací. Jinak může hrozit reklamace. Nový majitel po vás bude chtít odstranit závadu, či bude požadovat slevu z ceny nemovitosti.

Neexistuje jednoznačně správná odpověď. Rozhodujícím faktorem budou především vaše schopnosti a časové možnosti

Stavební společnost postaví váš dům rychleji. Všechny práce budou vykonávat kvalifikovaní pracovníci. V případě nespokojenosti máte možnost stavbu reklamovat. Na druhou stranu stavba svépomocí vás vyjde levněji a máte lepší přehled o každé fázi stavby. Nicméně pro stavbu na vlastní pěst musíte mít určité předpoklady a dostatek času. V článku jste našli přehledné shrnutí všech hlavních výhod a nevýhod obou možností. Máte už stavbu domu za sebou? Stavěli jste si ho sami, nebo s firmou? Co bylo pro vás rozhodujícím faktorem výběru? Litovali jste svého rozhodnutí? Podělte se s námi o vaše osobní zkušenosti.

Publikováno: 30. 11. 2020

Kategorie: Nezařazené

Autor: Tereza Vlnková