Profesionální sport jako výnosný podnik

Obsah článku:
  1. V dávných dobách
  2. Dnes

Ačkoli se může zdát, že sport a showbyznys mají jen málo společného, není to pravda. Profesionální sport jako výnosný podnik. V tomto článku si vysvětlíme, jak profesionální sport generuje velké zisky a kdo z něj profituje.

V dávných dobách

V moderní době je profesionální sport hlavní náplní většiny sportovních podniků. Využívání sportu jako prostředku k získání příjmů je však známé mnohem déle než jen v poslední době.

Od dávných dob přitahují výkony profesionálních sportovců pozornost tisíců lidí a vytvářejí obrovské davy diváků. Stadiony, hipodromy, sportoviště a arény byly vroucím kotlem emocí.

Sportovní hvězdy byly oslavovány a pak zapomenuty, objevily se idoly a národní hrdinové. Mnoho fanoušků se vydalo na závody špičkových sportovců, aby byli svědky mimořádných výkonů a zažili neuvěřitelnou krásu a intenzitu těchto událostí.

Už od dob antického Řecka věděli organizátoři největších sportovních soutěží a her, jak správně naplánovat a uspořádat tak velké akce, jak rozmístit sportovce a diváky, jak zajistit jejich bezpečnost a jak přidělit kvalifikované a uznávané rozhodčí.

Čtyři hlavní starověké hry (olympijské, isthmijské, pythijské a nemejské) byly kromě sportovních soutěží také místem kulturních a zábavních akcí. Zpěváci, hudebníci a básníci předvedli své schopnosti během těchto akcí.

Kombinace sportovních soutěží a vystoupení umělců vytvořila z her pestrou a vzrušující podívanou, která do arén přilákala nejen sportovní fanoušky, ale i kreativní lidi, kteří se těšili na své oblíbené umělce.

Hry se líbily nejen veřejnosti, která toužila po "chlebu a cirkusu", ale zajímali se o ně i profesionální sportovci, hudebníci, básníci, spisovatelé, divadelní herci a cirkusoví umělci. Tyto hry jim poskytly příležitost ukázat svůj talent, realizovat se, získat zkušenosti a vydělat spoustu peněz.

Díky pozornosti tisíců diváků bylo možné stát se v krátké době známým, získat slávu a reputaci, získat vlivné mecenáše a oddané obdivovatele.

Pořadatelé také rádi pořádali velké sportovní a zábavné akce, protože to byla jejich hlavní profese a vysoce lukrativní činnost, která vždy přinášela dobré zisky.

Podnikatelé v oblasti obchodu, dopravy, hotelů, penzionů, kaváren a stravovacích zařízení profitují ze sportovních akcí. Jejich rozpočet se zvýšil díky přílivu sportovců a diváků na hry, což vedlo k výraznému zvýšení příjmů místní podnikatelské komunity.

Sportovci, podobně jako dnes sportovní kluby, byli vlastněni majiteli a obvykle byli členy organizací profesionálních sportovců. Všichni byli také odměněni ze soutěže a obdrželi svůj díl odměn.

Před tisíci lety byl profesionální sport výdělečným podnikem, který sledovaly tisíce diváků a téměř všichni z něj měli finanční prospěch. Jak se to v průběhu času změnilo?

Dnes

V moderní době se sport stal zdrojem příjmů pro ty, kteří se mu věnují. K základním skupinám provozovatelů v odvětví sportovních a zábavních služeb však přibyl další významný hráč: vláda.

Úřady všech zemí na všech úrovních se snaží podporovat profesionální sport na mezinárodní scéně, protože přináší výhody v podobě daňových příjmů, přímé i nepřímé podpory sportu a zdraví. Vynikající sportovci působí jako reklama pro svůj národ a jejich úspěšné výkony přispívají k rozvoji sportovního podnikání, vytváření nových pracovních míst a sjednocování obyvatelstva.

Tvrdý konkurenční boj mezi mnoha státy o pořádání olympijských her, mistrovství světa a mistrovství Evropy v různých sportech lze vysvětlit následujícími důvody

Zjednodušeně řečeno, stát vydělává spoustu peněz na profesionálním sportu a zábavním průmyslu, který ho obklopuje, a proto ho tolik podporuje.

Nezapomínejte na sázkové kanceláře, které dostávají podíl ze zisku. Mnoho společností po celém světě přijímá sázky na výkony profesionálních sportovců a týmů a sázkaři sázejí velké částky ve snaze předpovědět výsledek různých událostí.

Experti radí, abyste byli při výběru sázkové kanceláře pro sázení opatrní. Metarecenze obsahuje hodnocení nejdůvěryhodnějších sázkových kanceláří a mnoho cenných informací.

Média sehrála významnou roli v ekonomice sportu a zábavy, zásadně proměnila rozsah tohoto fenoménu, učinila jej globálním a dostupným milionům diváků, kteří jsou daleko od stadionů a arén, kde se události odehrávají.

Když do hry vstoupila online média, sociální sítě a služby vysílající profesionální sportovní zápasy a soutěže, změnila se struktura profesionálního sportu i struktura a obsah souvisejících obchodních procesů.

Sportovci se stali známými osobnostmi po celém světě, skutečnými celebritami zábavního průmyslu, které fanoušci neustále sledují díky jejich účtům na Instagramu a Facebooku.

Bez zapojení médií mohlo sportovní událost vidět jen několik desítek tisíc fanoušků, kteří se shromáždili na stadionech nebo podél tratí. Se začleněním televizních kanálů a streamovacích služeb však počet diváků exponenciálně vzrostl.

Z ekonomického hlediska to znamená, že sportovci stále poskytují trhu stejný produkt ("cirkusy"), ale počet lidí, kteří jej konzumují, se drasticky mění, protože do popředí se dostávají posluchači rádia, televizní diváci a uživatelé internetu.

Výdaje sportovců a organizátorů sportovního podniku přitom zůstávají stejné. Výdaje spojené s procesem školení, náklady na dopravu, udržování technického personálu a materiální zdroje zůstávají téměř stejné.

Vynaložené náklady jsou více než kompenzovány diváky, kteří navštívili stadiony a zakoupili si vstupenky, a také všemi ostatními fanoušky, kteří využívají rozhlas, televizi a internet. Tato skupina je mnohem početnější než návštěvníci stadionu.

V důsledku této situace dochází v životě sportovců, trenérů a personálu zapojeného do profesionálního sportu ke dvěma významným událostem.

  1. Jejich uznání, sláva a poptávka se výrazně zvýšily, a to i v reklamě, filmovém průmyslu a dalších oblastech.
  2. Jejich příjmy se výrazně zvýší

Proměna profesionálního sportu ve významnou součást showbyznysu také způsobila, že se dostaly do konkurenčního boje s ostatními televizními a internetovými vysílacími službami.

Nejprve sem patří kina, divadla, estrády, cirkusy a další místa pro rekreaci a zábavu. Tato soutěž vyžaduje, aby profesionální sporty splňovaly určité standardy.

Aby sportovní pořady uspěly v konkurenci, musí být poutavé, zábavné, vzdělávací a informativní a zároveň musí obsahovat prvky oslav a novinek. To vyžaduje speciální školení sportovních manažerů a organizátorů akcí.

Je již dlouho zřejmé, že profesionální sport je velmi výnosný byznys. Je to pozitivní vývoj? O tom je možné diskutovat

Na jedné straně soukromí i veřejní sponzoři finančně podporují tento sport, což přispívá k jeho růstu a popularitě mezi lidmi. Bez hráčů, kteří vydělávají miliony dolarů, je nepravděpodobné, že by tolik mladých lidí snilo o tom, že se stanou dalšími Ronaldem nebo Messim.

Podnikatelé a politici, kteří si pořizují sportovní kluby, je často vedou ke krachu, neuvědomují si dopady své činnosti a zacházejí s nimi, jako by to byly drahé hračky. Uvidíme, co se stane a jak se bude sport vyvíjet v budoucnu.

Publikováno: 11. 02. 2023

Kategorie: Nezařazené

Autor: Tereza Vlnková

Tagy: výdělek