Jak jsem zachránil své fitness studio před krachem a začal konkurovat velkým řetězcům
- První šok: Dobré cvičení samo o sobě nestačí
- Sociální sítě mě nezachránily (a proč jsem přestal věřit na organický dosah)
- Ten moment, kdy změní všechno jedno náhodné setkání
- Moje první PPC kampaň (a proč jsem málem všechno vzdal)
- Objev, který změnil můj pohled na marketing ve fitness odvětví
- Tři klíčové lekce, které mi PPC reklama dala (kromě nových klientů)
- Od přežívání k prosperitě za méně než rok
- Kdy má smysl investovat do PPC a kdy ne (upřímná rada pro fitness podnikatele)
- Proč spolupracovat s profesionály a nesnažit se všechno zvládnout sám
- Jak teď vypadá můj marketing mix (a proč PPC zůstává jeho základem)
- Čtyři rady pro všechny, kdo se bojí skočit do PPC vod
Pamatuju si ten den, jako by to bylo včera. Seděl jsem na recepci svého nového funkčního fitness studia, veškerý majetek nacpaný do toho prostoru, hypotéka na krku a v kalendáři rezervací... prázdno. Celý týden. Dnes, po dvou letech, máme plno na měsíc dopředu, waiting list na osobní tréninky a druhé studio v přípravě. A to všechno začalo tím, že jsem se odhodlal vyzkoušet PPC reklama Plzeň, což byl krok, který zcela změnil směřování mého podnikání.
Ale pojďme od začátku. Nikdy jsem nechtěl být podnikatel. Miloval jsem sport a pohyb, vystudoval fyzioterapii a postupně se vypracoval na fitness trenéra. Když přišla možnost převzít menší posilku v naší čtvrti, která končila, bral jsem to jako příležitost vybudovat něco svého. Prostor, kde budu moct trénovat lidi podle vlastní filozofie, ne podle korporátních směrnic, jak tomu bylo v řetězci, kde jsem předtím pracoval.
První šok: Dobré cvičení samo o sobě nestačí
Začínal jsem s naivní představou, že stačí být dobrý trenér a klienti se jen pohrnou. Koneckonců, v předchozím fitku jsem měl plný diář, klienti za mnou stáli frontu, tak proč by to nemělo fungovat i teď? Jenže realita byla krutá. Bez značky známého řetězce za zády jsem byl najednou jen další anonym v moři fitness center, studií a osobních trenérů.
První měsíce byly děsivé. Pár věrných klientů mě následovalo z předchozího působiště, ale to zdaleka nestačilo na pokrytí nákladů. Navíc přišel covid, lockdowny, zavřené fitka... Zkrátka, nejhorší možná doba pro rozjezd podnikání v oblasti fitness.
Když jsme znovu mohli otevřít, situace se příliš nezlepšila. Lidé byli opatrní, zvyklí cvičit doma nebo venku, a často nechtěli utrácet za fitness členství po měsících finanční nejistoty. A pak byla ta ohromná konkurence! V okruhu tří kilometrů bylo dalších šest posiloven, některé z nich součástí velkých řetězců s masivními marketingovými rozpočty a akcemi typu "první měsíc za korunu".
Sociální sítě mě nezachránily (a proč jsem přestal věřit na organický dosah)
Jako mnoho jiných trenérů jsem se zaměřil na Instagram a Facebook. Nabušil jsem svůj profil fotkami tréninků, krátkými videi s tipy na cvičení, příběhy klientů... Vypadalo to skvěle, mělo to solidní engagement, jen to mělo jeden problém – nepřivádělo mi to téměř žádné nové klienty.
Organický dosah na sociálních sítích je dnes prakticky mrtvý. Bez placené reklamy vaše příspěvky vidí jen hrstka lidí. A co hůř – většinou ti, kteří vás už tak sledují. Točil jsem se v kruhu, oslovoval stále stejné lidi a nedokázal proniknout k těm, kteří by skutečně mohli mít zájem o mé služby.
Zkusil jsem i sponzorované příspěvky na Facebooku a Instagramu. Utratil jsem tisíce, ale výsledky byly rozpačité. Měl jsem spoustu lajků, sdílení, dokonce i nové followery, ale skutečných konverzí na platící klienty? Minimum.
Ten moment, kdy změní všechno jedno náhodné setkání
Pak přišel zlomový okamžik. Jeden z mých mála stálých klientů, majitel IT firmy, si po tréninku všiml, jak frustrovaný jsem z prázdného rozvrhu. "Máš skvělé studio a jsi výborný trenér, ale nikdo o tobě neví," řekl mi na rovinu. "Proč nezkoušíš PPC reklamy? To je to jediné, co nám v IT opravdu funguje na získávání zákazníků."
Přiznám se, že jsem o PPC reklamách věděl jen velmi málo. Něco jako "ty reklamy nahoře ve vyhledávání", ale vůbec jsem netušil, jak je nastavit, jak fungují nebo kolik stojí. "Musíš najít někoho, kdo tomu rozumí," poradil mi klient. "V Praze je spousta agentur, ale většina z nich si účtuje majlant. Zkus menší firmy, které se specializují na lokální byznys."
Ten večer jsem začal hledat na internetu a narazil na několik článků o PPC reklama Praha a okolí, které vysvětlovaly, jak může i menší lokální podnik efektivně využít tento typ marketingu. Bylo to jako otevřít Pandořinu skříňku – najednou jsem viděl možnosti, o kterých jsem předtím neměl tušení.
Moje první PPC kampaň (a proč jsem málem všechno vzdal)
Po několika konzultacích jsem se rozhodl to zkusit. S pomocí marketingového specialisty jsme vytvořili první sadu kampaní v Google Ads zaměřených na klíčová slova jako "funkční trénink Plzeň", "fyzioterapie a fitness" nebo "osobní trenér Plzeň západ". Stanovil jsem si denní rozpočet, který jsem si mohl dovolit, a spustili jsme to.
První dva týdny byly… no, depresivní. Utrácel jsem peníze, na účet mi chodily e-maily o kliknutích, ale telefon mlčel. Už jsem přemýšlel, že to celé ukončím, když přišel první telefonát od potenciálního klienta, který mě našel přes Google. A pak další. A další.
Do konce prvního měsíce kampaní jsem získal šest nových klientů – víc než za předchozí dva měsíce dohromady. A co bylo ještě lepší – byli to přesně ti klienti, které jsem chtěl. Lidé, kteří aktivně hledali to, co nabízím, ne náhodní zájemci o jednorázovou lekci nebo slevovou akci.
Objev, který změnil můj pohled na marketing ve fitness odvětví
Postupně jsem začal chápat, v čem je síla PPC reklam a proč fungují tak dobře pro lokální byznys jako je fitness studio. Narozdíl od sociálních sítí, kde se snažíte zaujmout lidi, kteří třeba ani o cvičení neuvažují, ve vyhledávání oslovujete ty, kteří PRÁVĚ TEĎ aktivně hledají to, co nabízíte.
Když někdo zadá do vyhledávače "funkční trénink Plzeň" nebo "cvičení pro bolavá záda", je s velkou pravděpodobností připraven s tím něco dělat. Možná právě teď, možná v nejbližších dnech. A pokud se v tom momentu objevíte vy jako první možnost, máte obrovskou výhodu oproti konkurenci.
Další věc, která mě překvapila, bylo zjištění, jak moc se liší to, co si myslím, že lidé hledají, od toho, co skutečně hledají. Díky analytickým nástrojům jsem zjistil, že zatímco já se snažil propagovat "funkční fitness" a "HIIT tréninky", lidé mnohem častěji hledali fráze jako "cvičení při bolestech zad", "jak zhubnout zdravě" nebo "posilování pro začátečníky".
Tohle poznání mi pomohlo upravit nejen marketingovou strategii, ale i nabídku služeb v mém studiu. Začal jsem vytvářet specializované programy přesně pro ty cílové skupiny, které jsem díky datům z PPC kampaní identifikoval jako nejperspektivnější.
Tři klíčové lekce, které mi PPC reklama dala (kromě nových klientů)
1. Pochopil jsem, co skutečně prodávám – Dlouho jsem si myslel, že prodávám tréninky, cvičení, fitness. Ale data z kampaní mi ukázala, že lidé ve skutečnosti kupují řešení svých problémů: úlevu od bolesti, lepší sebevědomí, více energie. A když jsem začal komunikovat tímto způsobem, konverze dramaticky vzrostly.
2. Naučil jsem se mluvit jazykem klientů, ne trenérů – Jako mnoho fitness profesionálů jsem měl tendenci používat odborné výrazy a žargon. PPC kampaně mi ukázaly, že běžní lidé nemluví o "myofasciálním uvolnění" nebo "metabolické adaptaci". Používají jednoduché výrazy jako "jak se zbavit bolesti zad" nebo "jak nabrat svaly na rukou".
3. Objevil jsem sílu specializace – Díky přesným datům z kampaní jsem zjistil, že existují specifické skupiny lidí, které jsou nejvíce nakloněny tomu, co nabízím – například ženy po čtyřicítce s problémy se zády nebo muži nad třicet, kteří potřebují kondici, ale nemají čas trávit hodiny v posilovně. Když jsem začal cílit přímo na tyto skupiny, moje konverzní poměry se dramaticky zlepšily.
Od přežívání k prosperitě za méně než rok
Rok po spuštění první PPC kampaně vypadalo moje studio úplně jinak. Z poloprázdného prostoru, kde jsem zoufale čekal na každého klienta, se stalo živé centrum s pravidelnou komunitou cvičenců. Musel jsem najmout dva další trenéry, abych zvládl všechny požadavky.
Co mě překvapilo nejvíc, bylo, jak se změnila struktura mých příjmů. Dříve jsem byl závislý na jednotlivých lekcích a osobních trénincích – když klient zrušil, neměl jsem zaplaceno. Díky většímu počtu pravidelných klientů jsem mohl zavést členské programy a balíčky, které mi poskytly stabilnější příjem a klientům lepší výsledky díky pravidelnému cvičení.
A co bylo nejlepší – už jsem nemusel slevovat z kvality nebo svých hodnot, abych přitáhl klienty. Prostřednictvím PPC reklam jsem oslovoval přesně ty lidi, kteří hledali můj přístup k tréninku, ne ty, kteří by se nechali zlákat na slevu nebo akci.
Kdy má smysl investovat do PPC a kdy ne (upřímná rada pro fitness podnikatele)
Po téměř dvou letech zkušeností s PPC reklamami ve fitness odvětví bych rád sdílel několik poznatků o tom, kdy do nich investovat a kdy možná využít jiné marketingové kanály:
PPC dává smysl, když:
Máte jasnou specializaci a dokážete jasně komunikovat, v čem jste jiní než ostatní. Pokud nabízíte to samé co všichni ostatní, budete jen plýtvat penězi.
Vaše služby řeší konkrétní problémy, které lidé aktivně hledají. "Funkční tréninky" jsou příliš obecné, "cvičení pro úlevu od bolesti zad" nebo "silový trénink pro lidi nad 40" už dává smysl.
Působíte lokálně a máte jasně definovanou spádovou oblast. PPC reklamy jsou skvělé pro oslovení lidí z vašeho okolí, kteří vás ještě neznají.
PPC možná není nejlepší volba, když:
Teprve hledáte svůj směr a nevíte přesně, co chcete nabízet. Pokud se vaše zaměření často mění, je těžké budovat relevantní kampaně.
Váš byznys je založen primárně na osobních doporučeních a nemáte ambice výrazně růst. V takovém případě může stačit aktivita na sociálních sítích pro udržování kontaktu se stávající komunitou.
Nemáte způsob, jak změřit návratnost investice. Bez správného sledování je těžké určit, zda vám PPC skutečně pomáhá.
Proč spolupracovat s profesionály a nesnažit se všechno zvládnout sám
Asi největší chyba, kterou jsem udělal na začátku, byla snaha dělat všechno sám. Jako fitness profesionál jsem měl tendenci věřit, že se dokážu všechno rychle naučit – koneckonců, to je součást naší DNA, ne? Ale marketing, zejména ten digitální, je stejně komplexní obor jako fitness a výživa. Vyžaduje studium, zkušenosti a neustálé testování.
Po několika pokusech o samostatné nastavení kampaní jsem se obrátil na specializovanou agenturu a byla to jedna z nejlepších investic. Nejen že dokázali nastavit kampaně mnohem efektivněji, ale také mi ušetřili spoustu času, který jsem mohl věnovat tomu, v čem jsem opravdu dobrý – trénování klientů.
Spolupráce s PPCprofits.cz mi otevřela oči v tom, jak komplexní může být dobrá PPC kampaň. Nejde jen o nastavení klíčových slov a inzerátů. Je to o pochopení celého zákaznického cyklu, od prvního kliknutí až po dlouhodobou loajalitu klienta.
Jak teď vypadá můj marketing mix (a proč PPC zůstává jeho základem)
Dnes, dva roky od spuštění prvních kampaní, vypadá můj marketingový mix úplně jinak než na začátku. PPC reklamy zůstávají základem pro získávání nových klientů, ale doplnil jsem je o další kanály:
Sociální sítě už nevnímám jako primární akviziční kanál, ale jako nástroj pro budování komunity a udržování vztahů se stávajícími klienty. Sdílím tam úspěchy svých klientů, tipy a triky, ale neočekávám, že mi to přivede davy nových zákazníků.
E-mailový marketing se stal klíčovým pro dlouhodobou komunikaci. Každý, kdo se dostane do kontaktu s mým studiem, je pozván do mého e-mailového seznamu, kde dostává pravidelné tipy, motivaci a občasné speciální nabídky.
A samozřejmě, doporučení stávajících klientů. Ta byla vždy důležitá, ale teď, když mám větší klientskou základnu, se stala významným zdrojem nových klientů. Zajímavé je, že mnoho těchto doporučených lidí stejně nakonec zmiňuje, že si mě před kontaktováním "proklepli" na Googlu – a tam opět přicházejí ke slovu PPC reklamy, které posilují moji důvěryhodnost.
Čtyři rady pro všechny, kdo se bojí skočit do PPC vod
Pro všechny fitness profesionály, trenéry a majitele studií, kteří váhají, zda investovat do PPC reklam, mám několik rad na závěr:
1. Začněte s malým rozpočtem, ale dostatečným na získání relevantních dat – Není třeba utrácet desetitisíce měsíčně. Začněte třeba s 300 Kč denně, ale vydržte alespoň měsíc, abyste získali použitelná data.
2. Měřte všechno a upravujte podle výsledků – PPC reklama není "nastav a zapomeň". Je to neustálý proces testování, měření a vylepšování. Sledujte, které klíčové slovo, který inzerát a která nabídka přináší nejlepší výsledky, a podle toho upravujte strategii.
3. Nedívejte se jen na počet kliků nebo zobrazení – Co skutečně počítá, jsou konverze. Jeden nový dlouhodobý klient je cennější než sto lidí, kteří kliknou na váš inzerát a nikdy se neozvou.
4. Spolupracujte s někým, kdo tomu rozumí – Ať už je to agentura nebo freelancer, najděte si někoho, kdo má zkušenosti s PPC reklamami ideálně v oblasti fitness nebo služeb. Ušetří vám to peníze, čas a nervy.
Změna mého přístupu k marketingu nezměnila jen moje podnikání, ale i můj život. Z věčně vystresovaného trenéra, který se bál, že příští měsíc nebude mít na nájem, jsem se stal sebevědomým podnikatelem, který může plánovat do budoucna a soustředit se na to, co miluje – pomáhat lidem měnit jejich životy prostřednictvím pohybu.
A pokud vám přijde ironické, že člověk, který zasvětil život tomu, aby lidé méně seděli u počítače, zachránil svůj byznys díky online reklamě... máte pravdu. Ale jak říkám svým klientům – někdy musíte použít nástroje, které máte k dispozici, abyste dosáhli cíle, který si stanovíte. A to platí jak ve fitness, tak v podnikání.
Publikováno: 30. 03. 2025
Kategorie: Tipy a rady