Jak správně vybrat řeku pro vodácky výlet

Vybrat správnou řeku pro vodácký výlet není jen o kráse krajiny. Zvažte své zkušenosti, aktuální podmínky vody a typ lodi. Informujte se a zažijte nezapomenutelné dobrodružství! Myslete také na to, že bude potřeba si půjčit loď.

Pamatujte na půjčovny

Pokud zrovna nevlastníte vlastní loď, budete se muset spolehnout na půjčovnu lodí. Zjistěte si proto, zda se v okolí vámi vybrané řeky vyskytují půjčovny lodí. Mezi českými vodáky je velmi oblíbená půjčovna lodí Vltava, která nabízí kvalitní lodě pro všechny vodáky.

V případě, že si chcete užít výlet na raftech, podívejte se, zda někde v okolí najdete půjčovnu raftů. Pamatujte ale na to, že obě plavidla mají rozdílné vlastnosti, proto si výběr dobře rozmyslete, abyste nakonec nebyli nepříjemně překvapeni.

Vezměte v potaz své zkušenosti

Voda dokáže být velmi zrádná. Pokud se chystáte na vodácký výlet, rozhodně se důkladně zamyslete nad svými zkušenostmi. Podle nich pak vybírejte z českých řek. Různé řeky jsou různě obtížné, pokud tedy nemáte příliš zkušeností, vyberte si do začátku něco jednoduššího, abyste patřičné zkušenosti nasbírali. Jen tak budete mít jistotu, že si výlet užijete.

Seznam vodáckých řek

Ačkoli existuje v České republice velké množství řek, ne všechny jsou vhodné pro sjezd. Podívejte se proto na seznam vodáckých řek v ČR, abyste si udělali přehled o tom, které řeky jsou sjízdné a kterým se raději vyhnout. Výlet si musíte dobře naplánovat, jen tak si jej budete moci pořádně užít, zvolit správné vybavení a nezranit se.

Myslete na počasí a množství vody

Než se vydáte na vysněnou řeku, měli byste si také zkontrolovat to, jaké bude počasí. Přílišné sucho může způsobit, že v řece nebude dostatek vody ke sjezdu. Velké srážky zase mohou toky rozvodnit a způsobit tak, že řeka bude nesjízdná. Naštěstí ale můžete všechny důležité informace dopředu zjistit na internetu. Sledujte tak všechny informace skutečně bedlivě, abyste se vyhnuli zkaženému výletu.

O počasí se pak průběžně informujte také den předem. Je důležité vědět, jaké počasí na vás čeká, abyste se mohli vyhnout všem nástrahám, které si pro vás řeka i počasí připraví.

Publikováno: 06. 11. 2023

Kategorie: Nezařazené

Autor: Zuzana Havelková