Tejpování je tu s námi už takřka padesát let

Jistě jste je někdy zaznamenali u sportovců, ale také u lidí, kteří procházejí náročnější rehabilitací. Tejpování může být velmi významné i pro ty, kdo nedávno prodělali úraz v souvislosti právě se sportem. Cíl je jasný, šlachy a vazy na poraněném místě si musí oddychnout a současně by měl být pacientovi umožněn co nejpřirozenější pohyb. Kratší rehabilitace se hodí nejen profesionálům v ledových arénách a na fotbalových trávnících. Dalším velkým bonusem je potlačení bolesti, které uleví během večerního odpočinku a pomůže lépe usínat.

Jde to i bez náročné léčby medikamenty…

Dr. Kenzo Kase začal s touto procedurou už na začátku sedmdesátých let minulého století. Tejpy mohou mít řadu různých podob, zvláště děti jistě potěší, že hrají všemi barvami a nezřídka se na nich může objevit i atraktivní potisk. A jak dlouho může tejp zůstat v místě aplikace? Obecně se hovoří o sedmi dnech, takže jistě neplatí ve společnosti často kolující fáma o tom, že by měl být na kůži tak dlouho, dokud nespadne. Naopak, čím déle na kůži zůstane, tím nižší bude jeho účinnost. Bohužel, materiál nelze ošálit, ale na druhou stranu – několik dní úlevy a rychlejšího hojení dokáže až zázraky. Slyšeli jste už o kinesiotapingu? Nejčastěji jste jej viděli u profesionálních sportovců, ale využívají jej i ti, kteří trpí otoky po úrazech. Tejpování se může využívat pro oblast ramene, lokte nebo kolene, pomáhá lidem, které pobolívají záda nebo trpí syndromem karpálního tunelu. Lepší vstřebání otoků, fixace bolestivého místa po zranění, ale také jednoduchá aplikace, kterou zvládne po chvilce i laik. Jistě, nejen tejpování zad není žádnou složitou vědou, přitom je to právě tato oblast těla, která je v péči fyzioterapeutů nejčastěji. Mnoha bolestem lze přitom účinně předejít, stačí jen kvalitní péče a patřičné vybavení domácnosti, mezi něž jistě nepatří jen hojivé balzámy ze světa bylinek.

Bolavé klouby už nemusí představovat problém

Nakonec, díky fixním a polopružným tejpům je možné ulevit i namáhaným kloubům, takže rozsah využití je skutečně obrovský. Fixace kloubů nejen pro sportovce, hypoalergenní materiály, snadná úprava velikosti bez hledání nůžek. Suchý zip výborně zafixuje obinadlo, které je velmi prodyšné a umožní tedy pokožce bezproblémově dýchat i během parných letních dnů. Nebude překážet ani delším vlasům nebo tričku, aplikace je velmi jednoduchá a v případě, že je potřeba tejp odstranit, půjde to opravdu jednoduše – ne jako u náplastí se speciálním lepidlem, které si možná pamatujete z dětství. Lékařská věda šla totiž mílovými kroky kupředu…

Publikováno: 27. 02. 2023 / Aktualizováno: 19. 07. 2020

Kategorie: Vybavení a oblečení

Autor: Tereza Vlnková