Kopačky a brankářské rukavice: Dvě nezbytnosti brankáře

Dobře vybrané kopačky jsou základem pro každého fotbalistu. Pokud se však jedná o brankáře, je tady ještě jedna důležitá věc – brankářské rukavice. Jak vybavit vašeho malého brankáře, podle čeho vybrat brankářské rukavice pro vaši drahou polovičku nebo jak si koupit výbavu sám pro sebe? Hrajete-li na profesionální úrovni, pravděpodobně tušíte, podle čeho si kopačky a rukavice vybrat. Jestliže si zahrajete pouze sem tam s kamarády spíše na amatérské úrovni, pravděpodobně se vám bude hodit pár rad.

Rukavic se hodí mít více

Brankářské rukavice by se měly vybírat podle počasí. Jestliže patříte k příležitostným hráčům a zahrát si chodíte pouze za hezkého počasí, máte to poměrně jednoduché. Pokud ovšem hrajete za každých podmínek, potřebujete rukavice do sucha a do mokra. Rukavice pro sušší počasí nabídnou tvrdší pěnu, ty určené do mokra mají naopak pěnu měkčí a větší póry, jež lépe absorbují vodní kapky. Kromě počasí byste měli samozřejmě sledovat velikost rukavice. Změřte šířku dlaně a pak si ověřte v tabulce, jaká velkost je vhodná právě pro vás. Co se týče materiálu, populární je latex vyznačující se vysokou odolností.

A jak na výběr kopaček?

Když pomineme klasické rady jako vybrat správnou velikost, první kritérium je závislé na povrchu, na němž se chystáte hrát. Na přírodní povrchy (trávu) se hodí lisovky či kolíky (hlavně na měkkou trávu, do blátivého počasí), případně lisokolíky. Na tvrdý povrch (kde je málo trávy) pak kopačky HG (Hard Ground). Na umělou trávu jsou určeny kopačky AG (Artificial Ground), na zcela umělý povrch pak turfy. Do vnitřních prostor sálovky. Z materiálů máte na výběr v podstatě kožené, syntetické a pletené kopačky. Ty pletené jsou fajn do tepla, moc se nehodí do deště a ošklivého počasí. Kožené kopačky jsou klasikou, která nezklame, ani syntetické nejsou špatnou volbou. Vyvarujte se ovšem těch nejlevnějších syntetických, bývají neprodyšné. Také pamatujte, že syntetické kopačky se, na rozdíl od kožených, příliš neroztáhnou.

Publikováno: 04. 06. 2021

Kategorie: Vybavení a oblečení

Autor: Tereza Vlnková